Listopad 2018

Jak ladit barvy

14. listopadu 2018 v 9:26 Others
Ať už kreslíte, malujete, pletete, či háčkujete, často nastává situace, kdy musíte dát k sobě více barev dohromady, ale nejste si tak úplně jisti, jestli se vámi vybrané barvy k sobě tak úplně hodí, nebo nevíte jaké barevné schéma zvolit.

Výbornou pomůckou je tzv. barevné kolo. Podle něj můžeme snadno určit, jestli se barvy k sobě opravdu hodí, nebo ne.

Související obrázek

Jak tedy na to?


Barvy se podle vlastností dělí na:
  • Studené barvy v nás vyvolávají, jak už z názvu vyplývá, pocit chladu a jejich charakter určuje voda. Všechny barvy jsou s příměsí modré. Mezi studené barvy patří např. modrá, tyrkysová, fialovomodrá, modrozelená atd.
  • Teplé barvy jsou opakem studených. Jsou spojovány s ohněm a sluncem, jelikož v nás vyvolávají pocit tepla a obecně jsou velice příjemné. Všechny obsahují žlutou a patří zde např. červená, oranžová, hnědá, zelená atd.
  • Syté barvy neobsahují příměs bílé, šedé nebo černé.
  • Kontrastní jsou jakékoliv dvě bary na opačném konci barevného kruhu, které se navzájem zvýrazňují. Volit pouze tento typ bych ale nedoporučovala, pokud není vašim cílem jistá extravagance. Tyhle barvy vedle sebe mohou vypadat na první pohled hezky, stále to ale neznamená, že vám budou slušet, nebo že výsledná malba nebude příliš křiklavá.
  • Harmonické Jsou jakékoliv 3 odstíny, které můžete na barevném kruhu spojit rovnostranným trojúhleníkem. Zde máte prakticky 100% jistotu, že barvy k sobě budou dobře ladit.
  • Příbuzné jsou barvy, které na barevném kruhu leží vedle sebe. Mají podobný účinek a jsou opakem kontrastních barev.
  • Pastelové jsou odstíny, které ve své příměsi mají bílou, nebo šedou barvu.
  • Monochromatické se skládají z různých odstínů jedné barvy. Působí tak mdle a nevýrazně, ale pokud se k nim správně použije kontrast, mohou vytvořit velice zajímavý dojem.

Pamatujte, že méně, občas znamená více. Někdy stačí pouze 3 barvy k vytvoření perfektní barevné kompozice. To samozřejmě ale není pravidlem a fantazii se mze nekladou. Takže pokud máte chuť vytvořit něco, co hraje všemi barvami, s chutí do toho. :)

Pokud si i tak nejste jistí svým výběrem, můžete použít některou z těchto stránek, které se tomu věnují. Na internetu je nespočet. Já však nejraději používám tyto:


Zde si v podstatě vyberete z kategorií, které jsou pojmenovány podle ročního období, zobrazí se vám fotky a k nim i barevná schémata, které obsahují. Perfektně tak můžete vidět použití barev v praxi.


Další skvělou možností je tato stránka, kde si přímo můžete vytvořit vlastní barevné schéma. Je to jednoduchý internetový projekt, který vytvořili čeští programátoři. Je pravda, že primárně je určen k designu webových stránek, ale použít se dá opravdu na cokoliv. :)


T je ode mě pro dnešek vše. Doufám, že vám tento článek alespoň nějakým způsobem pomůže.
Máte i vy nějaké rady a tipy ohledně výběru barev? Podělte se o ně s námi v komentářích. :)Informace částečně převzaty z wikipedie.

Rychlokostým na Halloween v MŠ

8. listopadu 2018 v 19:48 My diary
Dcera šla asi po týdnu, kdy celou dobu ležela v posteli s pořádnou rýmou do školky. Vše probíhalo jak má - přišli jsme, přeslékla se, dala mi pusu a šla do třídy... ani jsem nečekala, že po týdnu stráveném doma to půjde tak dobře. Už jsem se chystala odejít, když v tom mě na nástěnce zaujal jeden barevný plakátek na kterém stálo, že ve školce bude pro děti nachystaná Halloweenká akce v kostýmech. To je skvělé... děti si to určitě užijí a bude to moc super... každé dítě si rádo obléká kostýmy. Řekla jsem si. Optimismus a radost z plánované akce mě ale velice rychle přešel, když jsem se podívala na datum konání. Halloween ve školce totiž bude hned druhý den a já mám tím pádem jen pár hodin na vymyslení a sehnání kostýmu.

Jelikož u nás ve městě není žádná pujčovna kostýmů, zbývaly mi jen tři možnosti. Buď by zůstala ten den doma, což by jí bylo líto že o to přišla, nebo bych jí koupila nějaký kostým z aktuální nabídky kauflandu, ale zároveň bych riskovala, že stejný kostým budou mít další 4 děti a jako poslední možnost se nabízela výroba vlasního kostýmu.
A tak jsem se po chvilce uvažování rozhodla vytvořit vlastní kostým.
Doma jsem tedy prolezla všechny skříně a šuplíky, abych zjistila co doma mám a co bych asi tak mohla použít. A nenašla jsem Vůbec nic. :D Frustrovaně jsem si sedla do dceřineho pokoje a uvažovala, že přeci jen koupím nějaký ten kostým čarodějnice, nebo přes ní přehodím prostěradlo a řeknu že je duch. A pak jsem pohledem spočinula na zeleném plyšovém papouškovi a plastové šavli a najednou jsem přesně věděla, jaký kostým vyrobím. Má dcera se na jeden den promění v malou pirátku.
V pytli, ve kterém jsem měla nachystané oblečení pro charitu jsem vyhrabala staré rifle a triko, vzala do ruky nůžky a za chvíli bylo hotovo. :) Přidala jsem ještě svůj šátek, nějakou bižuterii, pásku přes oko a zrazu jsem měla doma místo roztomilé princezny malou pirátku.


A jak to celé dopadlo? I když jsem si kostýmem nebyla jistá a večer uvažovala nad tím, jestli jsem neměla přeci jen koupit nějakou tu čarodějnici nebo princeznu, pirátka sklidila až nečekaný úspěch. Všem ve školce se líbila a učitelky chválily mou kreativitu. Takže příští rok jdu do výroby vlastního rozhodně zase. :)

Deka a čepička z Dolphinky

8. listopadu 2018 v 19:31 Háčkování
Dnes jsem dodělala další z věciček pro Sofinku, která se má narodit už za pár týdnů. Musím říct, že Dolphin baby je neskutečně příjemná na dotek a je to moje první (a rozhodně ne poslední) zkušenost s touto přízí.
Velká výhoda je, že práce krásně a rychle přibývá, takže to jde rychle od ruky. Nevýhoda ale je, že pokud konce příze nezatavíte pomocí svíčky, či zapalovače, dost pelichá, což rozhodně není žádané, obzvlášť, když háčkujete pro malé miminko.

Deku jsem háčkovala pouze z polodlouhých sloupků, háčkem č. 9 aby byla volnější a pružnější. Spotřeba na deku o rozměrech 85x90 byla necelých 6 klubek (od každé barvy 2) a zabrala mi cca 4 dny, kdy jsem háčkovala prakticky pouze po večerech.

Čepička vznikla ze zbytku růžové a bílé dolphinky. (POZOR! VELIKOST ČEPIČEK Z TĚCHTO PŘÍZÍ SE POČÍTÁ JINAK NEŽ U BĚŽNÝCH AKRYLOVÝCH! NÁVOD ) Zabrala mi necelé 2 hodinky i s oušky :)


A zde už výsledek hotové práce :)


O (ne)cenění si ruční práce

5. listopadu 2018 v 8:58 My diary
Dnes mi můj přítel volal z práce s tím, že ukazoval kolegyni fotku postýlky, kterou máme nachystanou pro naši Sofinku a že jí velmi zaujala mnou háčkovaná deka z doplhin baby. Ihned se vyptávala jak je velká, z čeho je dělaná, kolik by ji stála a jestli bych byla ochotná jí taky nějakou uháčkovat.
S vidinou dobré zakázky jsem jí teda tu deku, naměřila, vyfotila a vypočítala cenu za materiál. Trošku jsem váhala s tím, kolik si říct za samotnou práci... přeci jen, je to kolegyně mého přítele a naše známá, tak jsem si za práci řekla nějakých 200 Kč. Dohromady by jí tedy deka z Dolphin baby o rozměrech 85x100 cm vyšla na 650 Kč.
A právě tady nastal problém. Jakmile uslyšela cenu, vytřeštila oči a bylo po zakázce. Zkrátka, přišla jí ta cena přemrštěná a že takovou deku si koupí v kdejakém obchodě za poloviční cenu. Přitom, když pomineme práci, částka, kterou by si představovala mi nepokryje ani náklady za materiál a musela bych doplácet ze svého.

A tak jsem se nějak zamyslela nad tím, proč tomu tak je a došla jsem k celkem jednoduchému závěru. Češi jsou prostě zvyklí na levné výrobky z dovozu a už si neváží tolik ruční práce jako kdysi. Ano, pletenou či háčkovanou čepici, deku, šálu atd. sice seženete v kdejakém obchodě, ale zatímco takto kupovaný výrobek by se po dvou sezónách vytahal, vybledl a nebo úplně rozpadl, taková kvalitně odvedená ruční práce vydrží celé roky. Jenže právě tento fakt si většina lidí vůbec neuvědomuje a tak je poctivá ruční práce stále více a více zatlačována do ústraní.

Ceňte si své práce, nenechte se zvyklat a prodávat své výrobky hluboko pod cenou, abyste vůbec něco prodali... když jeden zákazník odmítne, jistě přijde druhý, který si vaší práce bude vážit víc. Ať to je jak chce, nepřestávejte vyrábět své výrobky. Stále pokračujte ve své práci a dělejte ji hlavně pro sebe a proto že vás baví, protože právě to, je na jakékoliv práci nejlepší a nekrásnéjší - když je dělaná s radostí a láskou. :)