O (ne)cenění si ruční práce

5. listopadu 2018 v 8:58 |  My diary
Dnes mi můj přítel volal z práce s tím, že ukazoval kolegyni fotku postýlky, kterou máme nachystanou pro naši Sofinku a že jí velmi zaujala mnou háčkovaná deka z doplhin baby. Ihned se vyptávala jak je velká, z čeho je dělaná, kolik by ji stála a jestli bych byla ochotná jí taky nějakou uháčkovat.
S vidinou dobré zakázky jsem jí teda tu deku, naměřila, vyfotila a vypočítala cenu za materiál. Trošku jsem váhala s tím, kolik si říct za samotnou práci... přeci jen, je to kolegyně mého přítele a naše známá, tak jsem si za práci řekla nějakých 200 Kč. Dohromady by jí tedy deka z Dolphin baby o rozměrech 85x100 cm vyšla na 650 Kč.
A právě tady nastal problém. Jakmile uslyšela cenu, vytřeštila oči a bylo po zakázce. Zkrátka, přišla jí ta cena přemrštěná a že takovou deku si koupí v kdejakém obchodě za poloviční cenu. Přitom, když pomineme práci, částka, kterou by si představovala mi nepokryje ani náklady za materiál a musela bych doplácet ze svého.

A tak jsem se nějak zamyslela nad tím, proč tomu tak je a došla jsem k celkem jednoduchému závěru. Češi jsou prostě zvyklí na levné výrobky z dovozu a už si neváží tolik ruční práce jako kdysi. Ano, pletenou či háčkovanou čepici, deku, šálu atd. sice seženete v kdejakém obchodě, ale zatímco takto kupovaný výrobek by se po dvou sezónách vytahal, vybledl a nebo úplně rozpadl, taková kvalitně odvedená ruční práce vydrží celé roky. Jenže právě tento fakt si většina lidí vůbec neuvědomuje a tak je poctivá ruční práce stále více a více zatlačována do ústraní.

Ceňte si své práce, nenechte se zvyklat a prodávat své výrobky hluboko pod cenou, abyste vůbec něco prodali... když jeden zákazník odmítne, jistě přijde druhý, který si vaší práce bude vážit víc. Ať to je jak chce, nepřestávejte vyrábět své výrobky. Stále pokračujte ve své práci a dělejte ji hlavně pro sebe a proto že vás baví, protože právě to, je na jakékoliv práci nejlepší a nekrásnéjší - když je dělaná s radostí a láskou. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Keiji Keiji | Web | 4. prosince 2018 v 23:54 | Reagovat

Tohle je moc krásně řečeno - my se poměrně nedávno s kamarádkou pustily do ručního šití látkových tašek a ručního kreslení libovolných motivů na ně... skloubit cenu za náklady a za práci (protože každý kus je originál a pod rukama nám zůstane dohromady mnoho hodin) s tím, kolik jsou za tašku ochotni dát lidé, byl dlouhý boj a stále ještě se někdy jeho jizvy ozývají...

2 creative-lifestyle creative-lifestyle | 5. prosince 2018 v 21:44 | Reagovat

[1]: Děkuji a jsem na jednu stranu ráda že nejsem jediná, která musí řešit tento problém. Je celkem smutné že my, co se snažíme něco dělat, ať už je to cokoliv jsme mnohdy tak nedocenění... každopádně váš nápad je určitě skvělý a přeji mnoho úspěchů do budoucna. :)

3 Keiji Keiji | Web | 6. prosince 2018 v 22:37 | Reagovat

Já myslím, že pokud je ta práce kvalitní, lidé, co to ocení, se vždycky nějací najdou, a ani jich nemusí být takové masy, jako u sériově vyráběného zboží, stačí pár milých zákazníků. :)
Moc děkujeme, přeji to i tobě!

4 creative-lifestyle creative-lifestyle | 7. prosince 2018 v 14:15 | Reagovat

[3]: To je pravda, nicméně je celkem těžké takové lidi najít. Ale když už se to povede, pak už to jde mnohem lépe, dostat se do povědomí dalších lidí. :) A vůbec není zač :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama